„Tęczowe i fantastyczne: antologia queerowej fantastyki”

Różnorodność fantastycznych światów i różnorodność ludzkich tożsamości doskonale do siebie pasują. Fantastyka w naszym kraju rzadko jednak sięga po motywy związane z LGBTQ+ – takie jak homoseksualność, biseksualność i panseksualność; aseksualność i aromantyczność; niebinarność i transpłciowość; interpłciowość; relacje niemonogamiczne i formy społeczne inne niż tzw. tradycyjny model rodziny. Właśnie takie wątki pojawiły się w tekstach i pracach graficznych tworzących naszą najnowszą antologię.

Zbiór składa się z czterdziestu czterech tekstów prezentujących różnorodne konwencje fantastyczne. Wśród nich znalazły się opowiadania m.in. Krystyny Chodorowskiej, Anny Łagan, Michała Ochnika, Anny Szumacher, Olgi Niziołek, Aleksandry Klęczar, Agnieszki Żak i Joanny Krystyny Radosz. Opowiadaniom towarzyszy czterdzieści grafik i ilustracji.

Continue reading

„Dzieje się. Antologia opowiadań społecznie zaangażowanych”

Ilu czytelników, tyle definicji, czym powinna być fantastyka. Od alegoryczności po eskapizm – spory o to, czy bliskie wiązanie się z rzeczywistością jest obowiązkiem fantastyki czy balastem, który powinna odrzucić, toczą się bez końca. Skłońmy się na moment ku tej pierwszej opcji. Zgodnie z poglądem Ursuli K. Le Guin, że fantastyka pogłębia nasze zrozumienie świata, w którym żyjemy, pisarze i pisarki użyli wyobraźni, by opisać, zanalizować, zdiagnozować i skrytykować naszą teraźniejszość.

POBIERZ:

PDF

Epub/Mobi