Wystawa – Fandom czyli rozmowa

For English please click here.

1. Fanzin „Fikcje” 10 (28) 1985
Ilustracja: Maciej Żerdziński
„Fikcje” to fanzin wydawany przez Śląski Klub Fantastyki w Katowicach w latach 1983-1988. W 2023 po bardzo długiej przerwie ukazał się 55. numer czasopisma.

2. Identyfikator Yokkon 5
Ilustracja: Katarzyna Zbroja
Tradycyjnie na konwentach otrzymuje się identyfikatory (zwane też identami). Zwykle znajduje się na nich miejsce na wpisanie naszego imienia lub pseudonimu. Ten stanowi w tej kwestii odstępstwo od reguły.
Yokkony były serią konwentów mangowych odbywających się w Krakowie w latach 2000-2004. Organizował je krakowski klub Yokai.

3. Księga Pamiątkowa Worldconu 2019
Ilustracja: Iain Clark
Projekt okładki: Diana Thayer
Księgi Pamiątkowe (ang. Souvenir Books) są wręczane uczestnikom przez niektóre konwenty. W środku znaleźć można artykuły i różne informacje na temat samego wydarzenia. Czasami jest też w nich zawarty program konwentu.
Worldcon 2019 odbył się w Dublinie w Irlandii. Zwyczajowo każda edycja Worldconu wybiera sobie unikalną nazwę. W wypadku tej edycji imprezy było to: Dublin 2019 – An Irish Worldcon.

4. Przypinka Worldconu 1990
Ilustracja: Len de Vries
Przypinki te nie były oficjalnym produktem Worldconu. Zostały wykonane przez polskich i czeskich fanów bez wiedzy organizatorów konwentu, ale z wykorzystaniem oficjalnej grafiki. Jak wskazał jeden z organizatorów, była to dla nich „miła niespodzianka”.
Worldcon w 1990 roku odbywał się w Hadze w Holandii i nosił miano ConFiction 1990. Informacje o nim można znaleźć na stronie: https://confiction1990.com/.

5. Przypinka WWFF
Ilustracja: Coach
WWFF (We Work For Food) była nieformalną grupą doświadczonych organizatorów konwentów mangowych. Cel WWFF stanowiło pomaganie rozmaitym imprezom. W późniejszych latach grupa, we współpracy ze Stowarzyszeniem Hikari, zdecydowała się także na przygotowywanie konwentów pod swoją marką.

6. Zestaw identyfikatorów z konwentu DoubleBack II
Ilustracja i projekt: Jędrzej „Yen” Chojnacki (https://www.instagram.com/yentertainment.comics/)
Zestaw identyfikatorów z konwentu DoubleBack II zorganizowanego w Bytomiu w lutym 2013 roku. DoubleBack II był konwentem grupy WWFF.

7. Przypinki Śląskiego Klubu Fantastyki
Przypinki Śląskiego Klubu Fantastyki w Katowicach. W latach 80. na przypinkach wybijano dodatkowo numer członkowski. Z czasem zaprzestano tej praktyki. Stosunkowo niedawno wprowadzono za to imienne przypinki przymocowywane magnetycznie.

8. Fanzin „071” numer 4
Ilustracja: Katarzyna Czereucho
Skład: Michał „Pułkownik” Szczepaniak
„071” był mangowym fanzinem wyróżnionym w konkursie wydawnictwa Waneko w 2002 roku. Jego redaktorami naczelnymi byli Michał „Pułkownik” Szczepaniak oraz Paweł „Magnus” Wodziński.

9. Pamiątka od delegatki TAFF z 2019 roku
W 2019 roku Geri Sullivan została delegatką TAFF (Trans Atlantic Fan Fund), czyli programu wymiany fanów pomiędzy Ameryką Północną a Europą. W ramach podziękowania dla goszczących ją fanów Geri wręczała kamienie takie jak ten. Jest on przykładem tego jak fani potrafią nadawać znaczenie zwyczajnym przedmiotom. Jako pamiątki posłużył żwir z drogi prowadzącej do Wieży Scrabo w Irlandii Północnej. Budynek ten był inspiracją dla Tower of Trufandom („Wieży Prawdziwego Fandomu”), która jest celem podróży głównego bohatera powieści The Enchanted Duplicator („Zaczarowany powielacz”). Ten pochodzący z 1954 roku utwór autorstwa Waltera A. Willisa i Boba Shawa miał w swoim czasie wieki wpływ na fandom i był wielokrotnie przedrukowywany. Geri zebrała wręczane kamyki w roku 1989, kiedy Walter A. Willis pokazywał jej Wieżę Scrabo.

10. Kaufman Coast to Coast
Ilustracja i projekt okładki: carl juarez i Jerry Kaufman
Jerry Kaufman w 1983 został delegatem Funduszu Fanowskiego DUFF (Down Under Fan Fund), czyli programu wymiany kulturalnej fanów pomiędzy Ameryką Północną a Australią i Nową Zelandią. Zgodnie z zaleceniami programu delegaci powinni opublikować relację ze swojej podróży. Tak się stało i w tym przypadku – w 1988 ukazała się powyższa publikacja opisująca czas spędzony przez autora w Australii.

11. Fanzin „Smokopolitan” 1
Ilustracja: Ell Głowacka
Projekt okładki: Olga Furman-Szczotkowska
Logo: Adria Depta
„Smokopolitan” był krakowskim fanzinem wydawanym przez klub Krakowskie Smoki działający w ramach Fundacji Historia Vita. W latach 2015-2018 ukazało się jedenaście numerów, w tym jeden anglojęzyczny. Całe archiwum jest dostępne na stronie https://smokopolitan.pl/.

12. Fanzin „DOJI” 42
Ilustracja: Monika „Ailish” Filipiak
Skład: Filip Cyrus Madej
Mangowy fanzin „DOJI” tworzony przez grupę DOJI-Anime-Team ukazywał się w latach 2000-2004. W tym czasie ukazało się aż 40 numerów (numery wakacyjne były numerowane podwójnie). W 2002 roku fanzin zdobył wyróżnienie w konkursie Wydawnictwa Waneko. W roku 2011 wydano specjalny numer 41. zawierający m.in. archiwalne materiały. W 2022 roku ukazał się ostatni, jak dotąd, numer 42.

13. Fanzin „Yokai” 1
Ilustracja: Katarzyna Zbroja
Projekt okładki: pOtrek
Fanzin „Yokai” wydawany był przez krakowski klub Yokai – jeden z najstarszych w Polsce klubów fanów mangi i anime. Ukazały się tylko dwa jego numery – trzeci, chociaż przygotowany, nigdy nie doczekał się druku.

14. Fanzin „Aiglos” 1
Ilustracja: Kasiopea
Skład: Katarzyna Stopa-Olszańska „Melinir”
Tolkienowksi fanzin „Aiglos” ukazuje się od 2004 roku. Jak dotąd wydano dwadzieścia pięć zwykłych numerów i dwa numery specjalne. Wydawcą fanzinu jest Śląski Klub Fantastyki. Informacje o fanzinie znaleźć można na oficjalnej stronie: https://aiglos.tolkien.com.pl. Prezentowany egzemplarz jest dodrukiem z roku 2019.
Redakcja numeru w składzie: redaktor naczelny – Anna Adamczyk „Nifrodel”; sekretarz – Marek Śliwiński „elfy”; artykuły i eseje: Michał Leśniewski „M.L.”, Tadeusz A. Olszański „Halbarad Dunadan”; opowiadania fanowskie – Kasiopea; grafika i skład – Katarzyna Stopa-Olszańska „Melinir”; korekta – Anna Dąbkowska „Nilcamiel”; współpraca: Magdalena Kroczak „Tallis Keeton”, Agnieszka Sylwanowicz „Evermind”, Katarzyna Wojdak „Avari”.

15. Fanzin „Banana Wings” 62
Ilustracja: Brad Foster
Projekt okładki: Mark Plummer
„Banana Wings” to brytyjski fanzin ukazujący się od 1996 roku. Redagowany jest przez Claire Brialey i Marka Plummera. Fanzin otrzymał liczne branżowe wyróżnienia i był wielokrotnie nominowany do Nagrody Hugo.

16. Fanzin „Widok z Wysokiego Zamku” 88
Ilustracja: Magdalena Paulina Bazyluk – „Elbi”
Projekt okładki: Grzegorz Kozubski
„Widok z Wysokiego Zamku” to fanzin tworzony przez zespół Bycze Karki Dicka w składzie Grzegorz Kozubski, Marek Sokólski i Jarosław Sokólski, wydawany przez Białostocki Klub fantastyki „UBIK”. Od 1998 roku ukazało się już blisko sto numerów (część w formie numerów podwójnych). Prezentowany tu egzemplarz to specjalne pandemiczne wydanie z ciekawie przekształconym logotypem.

17. Informator konwentu Imladris 2003
Ilustracja: Bofel
Projekt okładki: Bartosz „Giżol” Giżycki
Imladris to cykl krakowskich konwentów organizowanych przez Galicyjską Gildię Fanów Fantastyki w latach 1998-2007 oraz przez Fundację Historia Vita od roku 2014.
Informatory zawierają spis atrakcji konwentu wraz z opisami poszczególnych punktów programu. Ponadto zwykle znaleźć w nich można regulamin i inne informacje o wydarzeniu.|
Więcej informacji o najbliższym Imladrisie na stronie https://www.imladris.in.

18. Informator konwentu Imladris Polcon 2022
Ilustracja: Kaja Blajn Sztajnykier
Projekt okładki: Radosław „Rynvord” Polański
Skład: Krzysztof „Krzyś” Bernacki
W 2022 roku konwent Imladris był jednocześnie Polconem (polskim konwentem narodowym).Więcej informacji o konwencie znajduje się w opisie poprzedniego eksponatu.

19. Informator konwentu B-XmassCon
Ilustracja: Daria „Dar-chan” Lebida
B-XmassCony to cykl „świątecznych” konwentów mangowych organizowanych przez grupę B-Team w latach 2010-2014. Jego następcą jest cykl XmassCon organizowany od 2015 przez firmę FunCube Events.

20. Informatory konwentów DOJIcon 7 i DOJIcon 8
Ilustracje: Jedrzej „Yen” Chojnacki (https://www.instagram.com/yentertainment.comics/)
DOJIcony były cyklem konwentów mangowych organizowanych przez DOJI-Anime-Team w latach 2001-2008 (z przerwą w roku 2003). Siódma edycja odbyła się w 2007 roku i była największym konwentem grupy (przekroczyła 1000 uczestników). DOJIcon 8 był pożegnalną imprezą i został zaplanowany jako zdecydowanie mniejszy (300-400 uczestników). Część z organizatorów zdecydowała się rok później na przygotowanie konwentu NATcon.

21. Informator konwentu ConStar 2007
Ilustracja: Magdalena Madej-Reputakowska
ConStary były drugim cyklem konwentów fantastycznych Grupy Quest. Odbywały się w latach 2006-2008. Ich poprzednikiem były ConQuesty (2003-2005), a następcą ConFuzja (2009).

22. Informator konwentu Cracon 1991
Okładka: Zbyszek „Kas” Kasprzak
Cracon 1991 był Polconem (polskim konwentem narodowym) oraz Euroconem (europejskim konwentem fanów fantastyki). Impreza rozrzucona była po kilku budynkach zlokalizowanych blisko centrum Krakowa.

23. Księga Pamiątkowa Shamrokonu 2014
Ilustracja: Jim Fitzpatrick
Projekt okładki: Shevaun Frazier
Odbywający się w Dublinie w 2014 Shamrokon był Euroconem (europejskim konwentem fanów fantastyki). Jednym z gości imprezy był Andrzej Sapkowski.

24. Informator konwentu Polcon 2014
Okładka: Sylwia Smerdel
Polcon (polski konwent narodowy) w 2014 roku odbył się w Bielsku Białej.

25. Karty do gry Fandoom
Ilustracje przedstawionych awersów: Paweł Görlich i Ula Majka
Ilustracja rewersu: Sebastian Barabanow
Projekt kart: Michał Madej
Projekt gry: Maciej „Repek” Reputakowski-Madej
Fandoom
był grą wydaną na krakowski konwent ConQuest 2004. Rok później na kolejnej imprezie cyklu dołożono do gry piętnaście kart. Na kartach pojawiały się między innymi liczne postacie znane z lokalnego fandomu, a także zbiorowości fanów czy konwenty.

26. Informator konwentu Corflu Craic
Ilustracja: Sue Mason
Projekt i skład: Pat Virzi
Liternictwo: Alison Scott
Redakcja: Rob Jackson
Corflu to cykl konwentów poświęconych fanzinom. Tegoroczna edycja (Corflu Craic) odbywała się w Belfaście w Irlandii Północnej. Nazwa imprezy odwołuje się do płynu korygującego (ang. Correction Fluid) używanego do poprawiania błędów na matrycach do powielaczy.

27. Pocztówki reklamowe konwentu Glasgow 2024 – A Worldcon For Our Futures
Ilustracje: Iain Clark, Sara Felix
Projekt i skład: Emma Kalson Leadley
Kilka wzorów pocztówek reklamujących przyszłoroczny Worldcon w Glasgow w Wielkiej Brytanii. Więcej informacji o konwencie można znaleźć na stronie https://glasgow2024.org.

28. Tartan konwentu Glasgow 2024 – A Worldcon For Our Futures
Projekt: Sara Felix
Wśród licznych tradycyjnych form reklamy Worldcon 2024 zdecydował się także na przygotowanie dość nietypowego „gadżetu”, a mianowicie oficjalnie zarejestrowanego szkockiego tartanu nawiązującego do imprezy. Jego oficjalna nazwa to „Landing Zone Glasgow”.

29. Kubek Skiercoff 2020
Ilustracja: Maciej Qrczak Białek
Projekt i wykonanie kubka: Warsztat Garncarski Rodziny Konopczyńskich w Bolimowie

Skiercon to cykl konwentów odbywających się w Skierniewicach od 2013 roku. W 2020 oraz 2021 impreza w związku z pandemią miała inną nazwę i formułę. Kubek pochodzi z roku 2020.

30. Progress Report 1 konwentu Dublin 2019 – An Irish Worldcon
Ilustracja: Iain Clark
Projekt i skład: Sara Felix
Niektóre konwenty w tym Worldcony kultywują tradycje przygotowywania sprawozdań z przygotowań (ang. Progress Reports). Niegdyś drukowane, obecnie częściej mają one formę cyfrową. Ich celem jest poinformowanie społeczności o imprezie i tym, jak idą przygotowania do niej. Czasem zawierają też dodatkowe treści, jak np. materiały o zaproszonych gościach honorowych. W wypadku Worldconów znaleźć też w nich można listy osób, które wezmą udział w konwencie.

31. Kostka z konwentu Imladris Polcon 2022
Logo: Aleksandra „pająk” Maćków-Neumann
Wykonanie: Chaos Roll (https://chaosroll.com
/)
Jednym z pamiątkowych gadżetów z konwentów są kostki. Tu widoczna jest ręcznie wykonana kość dwudziestościenna z ubiegłorocznego Imladrisu Polconu, który miał miejsce w Krakowie. Więcej informacji o imprezie znajduje się w opisie eksponatu nr 17.

32. Waluta konwentowa z konwentu Skiercon 2022
Ilustracja: Natalia „Kot” Szychowska
Na Skierconach od kilku lat waluta konwentowa ma postać metalowych monet zwanych Skiercoinami. Co roku mają one odmienny wzór.
Waluta konwentowa jest metodą, jaką konwenty starają się uatrakcyjnić zwycięstwo w konkursach. Zamiast przeznaczać na poszczególne konkursy konkretny zestaw nagród, organizatorzy przygotowują „walutę” (o bardzo różnej postaci), które można wymienić na nagrody w określonym miejscu. Tym sposobem zwycięzca może wybrać, co go interesuje (albo zebrać punkty z kilku różnych konkursów celem zdobycia bardziej wartościowej nagrody).

33. Waluta konwentowa z konwentu Imladris Polcon 2022
Ilustracja: Kaja Blajn Sztajnykier
Projekt: Radosław „Rynvord” Polański
Podczas Imladrisu Polconu w 2022 na walucie konwentowej wykorzystano ilustracje z kilku poprzednich edycji konwentu.Więcej informacji o imprezie znajduje się w opisie eksponatu nr 17.

34. Waluta konwentowa Plansówki 2019
Ilustracja: Lilianna Dmytrek „Rogaty Królik”
Plansówki są imprezą bliźniaczą dla Lajconika, ale poświęcona grom planszowym. Jak dotąd Krakowska Sieć Fantastyki zorganizowała ich dwie edycje – ostatnią w 2019 roku. Aktualnie impreza jest w zawieszeniu.
Więcej o tym, czym jest waluta konwentowa przeczytasz w opisie eksponatu 32.

35. Wstążka konwentu Glasgow 2024 – A Worldcon For Our Futures
Ilustracja: Sara Felix
Wstążki (ang. ribbons) są popularną formą reklamy na konwentach w USA. Zwykle można je też spotkać na Worldconach odbywających się w innych częściach świata. Poza promocyjnymi przygotowuje się też wstążki mające na celu zaznaczenie jaką funkcję pełni dana osoba. Fani tworzą także wszelkie inne rodzaje wstążek wyrażających ich sympatie czy będących swoistymi żartami. Zwykle przykleja się je do identyfikatora. Niekiedy na Worldconach można tym sposobem stworzyć swoisty „szal”.

36. Koszulka Worldconu 2024
Ilustracja: Sara Felix
Koszulka przedstawiająca logo przyszłorocznego Worldconu w Glasgow w Wielkiej Brytanii. Więcej informacji o konwencie można znaleźć na stronie internetowej: https://glasgow2024.org.

37. Informatory Lemconów 2017 i 2018
Ilustracje i wykonanie: Jerry Bremer, w tle wykorzystano zdjęcia z domeny publicznej ze strony rawpixel
Lemcony były cyklem konwentów przygotowywanych przez Krakowską Sieć Fantastyki we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym. Impreza miała za cel celebrację rocznicy urodzin Stanisława Lema. Odbyły się dwie samodzielne edycje Lemconu, trzecia zaś (w 2019 roku) była blokiem programowym na festiwalu Confiction.

38. Identyfikatory Lemconów 2017 i 2018
Ilustracje i wykonanie: Jerry Bremer
Identyfikatory organizatorskie pierwszych dwóch Lemconów. Więcej informacji o konwencie znajduje się w opisie poprzedniego eksponatu.

39. Informatory konwentów Lajconik 4 (2014), Lajconik 2016 oraz Lajconik 2019
Ilustracja Lajconik 2016: Magdalena Blaschke-Michalczyk (https://www.instagram.com/piszeporzeczach/)
Ilustracja Lajconik 2019: Monika „Ailish” Filipiak (
https://www.instagram.com/ailish_robi_rzeczy/)
Lajconik – Krakowskie Dni z Grami fabularnymi to niewielka impreza poświęcona graniu w RPG (gry fabularne). Konwent jest przygotowywany przez Krakowską Sieć Fantastyki. Co roku organizatorzy wybierają temat przewodni dla wydarzenia – dla czwartej edycji była to Zimna Wojna, a w roku 2019 horror/strach.

40. Fanzin „A~Zyn” 2Ilustracja: Monika „Ailish” Filipiak
Skład: Filip Cyrus Madej
„A~Zyn” jest stosunkowo młodym fanzinem – zaczął ukazywać się w roku 2021. Pierwszy numer redaktor naczelny wydał własnym sumptem. Kolejne numery wydaje już Krakowska Sieć Fantastyki. Fanzin jest czasopismem publicystycznym o stosunkowo niewielkiej objętości. Jak dotąd przygotowano siedem numerów (w tym jeden anglojęzyczny).

41. Identyfikator konwentu Lajconik 2023
Concept & Prop Art: Alicja Stefan
Light & Environment Art: Bartosz Weber
Grafika wykorzystuje modele 3D udostępnione na licencji Creative Commons. Ich twórcami są: Verena Boeck. zacko, Vlad Mojaev, Lassi Kaukonen oraz DJMaesen.
Identyfikator organizatora tegorocznej edycji Lajconika. Więcej informacji o imprezie znajduje się w opisie eksponatu nr 39.

42. Plakat Plansówki 2018
Ilustracja: Lilianna Dmytrek „Rogaty Królik”
Plakat reklamujący Plansówki w 2018 roku.
More information on the event can be found in the description of item No. 34.

43. Koszulka konwentu Imladris Polcon 2022
Ilustracja: Kaja Blajn Sztajnykier
Projekt: Radosław „Rynvord” Polański
Koszulka ubiegłorocznego Imladrisu Polconu.Więcej informacji o imprezie znajduje się w opisie eksponatu nr 17.

44. Koszulka Lajconik 2023
Grafika: Alicja Stefan
Koszulka tegorocznej edycji Lajconika. Więcej informacji o imprezie znajduje się w opisie eksponatu nr 39.